13 грди (но сосема нормални) фази на раскинување: EPIC водич

13 грди (но сосема нормални) фази на раскинување: EPIC водич
Billy Crawford

Најболното искуство во мојот живот дојде од раскинувањето.

Знам што веројатно мислиш. Има многу полоши работи што можат да му се случат на некого од тоа да поминете низ раскинување.

Но, кога поминувате низ едно, навистина не размислувате за другите работи што можат да се случат во животот, а кои може да бидат полоши . Сè што е важно во тој момент е дека сте се разделиле со љубовта на вашиот живот.

И тоа е гадно.

Но, пред да подлегнете на болката и да се откажете од љубовта, вие прво треба да знаете за различните фази на раскинувањето.

Според експертите за врски, всушност постојат 13 грди (но сосема нормални) фази.

Еве ги.

13-те фази на раскинувањето

1. Шок

Можеби сте знаеле дека доаѓа. Се чувствувавте како нешто да не е малку.

Но тоа не ја менува првата фаза низ која треба да поминете:

Шокот од раскинувањето.

Вие Ќе си речете: „Не можам да верувам дека ова ми се случува мене! Секако – некои работи не беа совршени, но бевме добри заедно!“

Лиценцираниот клинички психолог Сузан Лахман ја опишува огромната болка од доживувањето шок: „Шокот е примарен одговор на софистицирана загуба. Тоа е резултат на преплавување на сите нивоа - сите пет ваши сетила се преоптоварени, додека прашањата на кои не можете да одговорите паѓаат врз вас, до точка во која само се поврзувате со краток спој.“

Кој може да ве обвини загледајќи ја вашата вредност повторно.

Во оваа фаза, можеби ќе се чувствувате дури и благодарни за лекциите што ви ги дал раскинувањето.

Според психотерапевтката Елизабет Ј. ЛаМот:

“ Колку и да е болно чувството на раскинување, може да биде ослободувачко да ги признаете причините поради кои ви е подобро без вашиот поранешен партнер. Дури и да мислевте дека тие се Едниот, сигурно имало некои пречки и недостатоци во вашата врска, а тоа ја ослободува емоционалната енергија да ги признаете овие недостатоци.“

12. Преземајте ја одговорноста

Сте престанале да гледате на вашата врска со розови очила. Сега, објективно ги гледате работите.

Ги сфаќате причините зошто врската не функционирала. И сигурно, некои причини беа поради вас.

Ова е еден знак дека ја надминувате болката од раскинувањето.

Ламот вели:

„Тоа е исто така ослободување да ја признаете вашата улога во пропаѓањето на врската. Дури и ако вашиот поранешен е 90 отсто виновен, поседувањето на вашиот дел во процесот е начин да се уверите дека ќе научите од врската и ќе се поставите за поздрава романтична иднина.“

Преземајќи ја одговорноста за вашиот врската бара вистинска зрелост. Тоа беше долг пат. Но, сега, вие сте подготвени да станете возрасен за тоа.

(Ако сакате помош во преземањето одговорност за она што се случува во вашиот живот, погледнете ја нашата најпродавана е-книга: Зошто преземањето одговорност е клучно за да се биде НајдоброВие.)

Исто така види: 11 духовни знаци дека некому му недостасувате

Што е уште поважно, тоа е знак дека сте подготвени за следната и последна фаза:

13. Отпуштање

Конечно, тука сте.

Сè низ што поминавте ве доведе овде.

И покрај чувството многу пати како да не напредувавте, всушност сте напредувале. Едноставно не ми се допаѓаше, но имаше причина за сета болка, збунетост и грешки.

Последната фаза е отпуштање.

Морате да го правите тоа толку грациозно како ти можеш. Во спротивно, ќе продолжите да сте заглавени во рутина, да се заглавувате по завршувањето на врската, дури и ако го одбиете тоа.

Психотерапевтот и тренер за запознавање Пела Вајсман убаво вели:

„Раскинувањето може да биди скршено срце и однеси нè до самата срж на нашите најдлабоки рани. Работата е многу предизвикувачка, но ако успеете да си дозволите да бидете со болката и да ја искористите болката за да ви помогне да заздравите... тогаш крајот на врската може да биде огромна можност за раст.

Дали треба да се вратите заедно?

Едноставната вистина е дека вреди да се борите за некои врски. И не мора сите раскинувања да бидат трајни.

Ако навистина сакате да се врати бившиот, тогаш водството од професионалец сигурно ќе ви помогне.

Бред Браунинг, експерт за помагање на паровите да ги надминат своите проблеми и повторно поврзување на вистинско ниво направи одлично бесплатно видео во кое ги открива своите испробани методи.

Значи, ако сакате да добиетеповторно заедно, тогаш треба да го погледнете бесплатното видео на експертот за односи Бред Браунинг токму сега.

6 вистински (и реални) совети кога поминувате низ раскинување

Вистината е, справувањето со раскинувањето е различен процес за секого. Она што може да работи за вас, не мора да работи за секого.

Но, сепак ќе се обидеме да ве водиме. Еве 6 вистински (и реални) совети кои ќе ве одведат преку најтешките скршеници во вашиот живот.

1. Блокирајте ги.

Исклучете ги сите видови контакти. Откажи ги пријателите, не следете ги и блокирајте ги насекаде.

Продолжениот контакт само ќе го одложи процесот на движење.

Според терапевтот за односи, д-р Гери Браун, не треба да гледате, зборувате, па дури и да слушате од вашиот поранешен најмалку 90 дена.

Тој објаснува:

„Би ве советувал да не гледате, разговарате или воопшто да комуницирате - вклучително и преку било кој социјални медиуми — минимум 90 дена.

„[Тоа] се надевам ќе ви даде доволно време да тагувате за загубата на вашата врска без неизбежните компликации од држењето до лажната надеж дека ќе успее.

„Ќе ви треба тоа време за да ви помогне да ги надминете почетните и природни емоционални пречки низ кои сите поминуваме кога ќе доживееме загуба.“

Можеби е примамливо да се пријавите нив, но разговорот нема да и помогне на ситуацијата подобро. Ќе завршите само да се збунувате илипродолжување на агонијата.

2. Престанете да ја споредувате вашата болка со бившиот.

Ова е една од најголемите грешки што ги прават луѓето. Тие секогаш мислат дека оној кој се чини дека повеќе боли е губитник.

Тоа не е натпревар. Сите ние различно се справуваме со болката. И дури и ако вие сте тој што повеќе боли, тоа е сосема во ред.

Терапевтот за брак и семејство Спенсер Нортеј вели:

„Не го „победувате“ раскинувањето со тоа што сте оној кој доживеал помалку грижа, помалку приврзаност и помалку ранливост.

„Во ред е да се навалите во загубата на некој што ви бил важен. Препознавањето на вредноста на она што сте го изгубиле при раскинувањето ќе ви помогне да разјасните што сакате кога ќе бидете подготвени да излезете и повторно да бидете во врска.“

Затоа не губете повеќе време размислувајќи за напредокот на вашиот поранешен или кој напредува побрзо. Фокусирајте се на сопственото исцелување.

(Заинтересирани сте да ги дознаете знаците што треба да ги барате кои покажуваат кога е време да ја напуштите врската? Погледнете ја нашата статија.)

3. Престанете да барате изговори.

Не го оправдувајте однесувањето на вашиот партнер. Не го обвинувајте тајмингот. Престанете да барате изговори за раскинувањето.

Затворањето и одговорите се преценети. Врската заврши поради причините што ги направи.

Тренерот за раскинување, д-р Џенис Мос вели:

„Природната склоност е да барате затворање, да поминувате недели или месеци, а можеби дури и години обидувајќи се да разберете што се случи и играње на врскатанастани одново и одново како лизгачка лента.

„Иако е тешко, многу е подобро да се признае дека врската едноставно пропаднала.“

Наместо тоа за користење на сета таа енергија за секој разговор или околност, изберете да се фокусирате на движење напред.

4. Прифатете дека ќе (понекогаш ќе) да бидете луди.

Не поставувајте толку високи очекувања од себе. Раскинувањата не се време за одржување на морален компас.

Вистината е дека ќе направите нешто глупаво, или лудо, па дури и патетично.

Болката, повредената гордост и збунетоста ќе наведете ја дури и најправедната личност да ги прави најлудите грешки.

Според експертот за врски Елина Фурман:

„Клучот за да поминете низ раскинувањето е да прифатите дека ќе бидете луд манијак за следните три до шест месеци од вашиот живот.

„Нема чекори за прескокнување, па дури и ако мислите дека веднаш сте го надминале, веројатно не сте.“

Затоа дајте одмор за себе. Верувајте на сопствениот процес. Мора да ги научите работите на свој начин.

5. Дознајте што навистина се случува во неговата глава.

За да го натерате вашиот маж да се посвети бара повеќе од само да се биде „совршена жена“. Всушност, тоа е поврзано со машката психа, длабоко вкоренета во неговата потсвест.

И додека не разберете како функционира неговиот ум, ништо што ќе направите нема да го натера да ве гледа како „оној“.

6. Не ги маскирајте своите чувства сокомпензирање.

Ниту една количина на нездрава храна нема да го излечи вашето скршено срце. Секојдневен секс само ќе ве остави да се чувствувате празно. Забавите се убаво одвлекување на вниманието, да, но тие не ве тераат да заборавите.

Не ја маскирајте болката со компензирање на други работи.

Според терапевтот на парот Лаура Хек:

„Како култура, научени сме да игнорираме или маскираме непријатни емоции препуштајќи се на активности кои ни помагаат привремено да избегаме. Вашите чувства се наменети да се почувствуваат, затоа почувствувајте ги. Навалете се во тагата.“

Ставањето фластер на раните нема да направи ништо. Имате да се соочите со вашите проблеми пред да можете да ги решите.

Една од најголемите причини поради кои луѓето толку лошо се вртат по раскинувањето е тоа што тие немаат разбирање за нивната лична моќ.

Започнете со себе. Престанете да барате надворешни поправки за да го средите вашиот живот, длабоко во себе, знаете дека ова не функционира.

И тоа е затоа што додека не погледнете во себе и не ја ослободите вашата лична моќ, никогаш нема да го најдете задоволството и исполнувањето што ги барате.

Ова го научив од шаманот Руда Ианде. Неговата животна мисија е да им помогне на луѓето да ја вратат рамнотежата во нивните животи и да ја отклучат нивната креативност и потенцијал. Тој има неверојатен пристап кој ги комбинира античките шамански техники со модерниот пресврт.

Во своето одлично бесплатно видео, Руда објаснува ефективни методи за да го постигнете она што го сакате во животот и даПронајдете ја радоста и љубовта уште еднаш.

Затоа, ако сакате да изградите подобар однос со себе, да го отклучите вашиот бескраен потенцијал и да ја ставите страста во срцето на сè што правите, почнете сега со проверка на неговите вистински совети.

Еве линк до бесплатното видео повторно.

Клучниот начин за носење: ќе научите многу

Можеби не е така сега, но раскинувањето нè учи убави лекции.

Тоа не учи што е навистина важно во љубовта-што сакаме и што ни треба од некого, што ни треба во себе и каков партнер сакаме да бидеме.

Најважно, тоа ни овозможува подобро да се запознаеме себеси.

0>На крајот на краиштата, болката е најголемиот учител.

доживуваш шок? Раскинувањето со некого буквално може да се чувствува како да сте изгубиле некој екстремитет.

Затоа, ако доживеете шок, не грижете се. Нема ништо лошо да го почувствувате тоа. Тоа е неизбежната прва фаза низ која сите треба да поминеме.

2. Болка

Ова не носи до следната фаза од раскинувањето: болка.

Болката може да биде физичка, ментална и емоционална. Тоа е вид на болка од која очајно сакате да избегате. Сепак не можеш. Огромно е, и што и да правите, тука е.

Постои причина зошто болката од раскинувањето е толку болна. Според истражувачите, раскинувањето има драматично влијание врз нашите тела. Всушност, постои такво нешто како синдром на скршено срце.

Психологот и автор Гај Винч објаснува зошто страдањето од скршено срце е толку болно:

„Во некои студии, емоционалната болка што луѓето ја доживувале беше оценет како еквивалентен на „речиси неподнослива“ физичка болка. Сепак, земете во предвид дека иако физичката болка ретко останува на толку интензивни нивоа подолго време, болката од скршено срце може да трае со денови, недели, па дури и месеци . Ова е причината зошто причините за скршеното срце можат да бидат толку екстремни.“

Како што можете да видите, болката што ја чувствувате е сосема нормална. Не е ништо за срам. Ќе помине. Времето е ваш пријател, а вие ќе продолжите да се движите низ фазите на раскинувањето.

Тоа не носи на сценататри:

3. Збунетост

Знаете дека сте во третата фаза бидејќи конфузијата почна да настанува.

Ќе ви паднат на ум низа прашања, од „што згрешив“ до „зошто не го видов ова како доаѓа?“

Лиценцираниот клинички психолог Сузан Лахман објаснува зошто се чувствувате толку збунето:

„Првично, останувате поттикнати да разберете што се случило, по секоја цена. Нагонот да се знае е одзема и може да дојде на сметка на рационалните мисли и однесувања.

„Морате да разберете зошто се случи ова, можеби надвор од способноста на некој да го објасни. Вие се фиксирате на работите што вашиот поранешен ги кажал во различни моменти за кои сметате дека се контрадикторни со раскинувањето, а сега се држите за нив како да се евангелие.“

Ќе дојдат моменти кога работите ќе имаат некаква смисла, но јасноста е кратка - Живеевте и повторно поставувате многу прашања.

Постојаната конфузија е многу тешко да се управува.

Исто така види: 12 знаци дека не се плаши да не ве изгуби

Но, како и со сите фази на раскинувањето, ова чувство ќе помине. Со текот на времето ќе развиете поголема јасност за врската и што тргнало наопаку. Ќе научите од тоа.

Засега, дајте си одмор. Сите се чувствуваат збунети во одреден момент за време на раскинувањето.

Може да се чувствува како да можеш да разбереш само мал дел можеш да почнеш да продолжиш и би можел да најдеш начин да изразиш некои од овие тешки чувства.

Но, разбирам, може да биде тешко да се испуштат тие чувства,особено ако сте поминале толку долго обидувајќи се да ја задржите контролата над нив.

Ако е така, топло ви препорачувам да го погледнете ова бесплатно видео за здив, создадено од шаманот, Руда Ианд.

Руда не е уште еден самопрогласен животен тренер. Преку шаманизмот и неговото сопствено животно патување, тој создаде модерен пресврт на древните техники на лекување.

Вежбите во неговото зајакнувачко видео комбинираат долгогодишно искуство со работа со здив и древни шамански верувања, дизајнирани да ви помогнат да се опуштите и да се пријавите со вашето тело и душа.

По многу години потиснување на моите емоции, динамичниот проток на здивот на Руда буквално ја оживеа таа врска.

И тоа е она што ви треба:

Искра повторно да ве поврзе со вашите чувства за да можете да започнете да се фокусирате на најважната врска од сите - онаа што ја имате со себе.

Значи, ако сте подготвени да ја вратите контролата над вашиот ум, тело и душа, ако сте подготвени да се збогувате со анксиозноста и стресот, погледнете ги неговите вистински совети подолу.

Еве повторно линк до бесплатното видео.

4. Негирање

Поминавте низ шок од раскинувањето. Тогаш почувствувавте огромна болка. Ова доведе до конфузија.

Сега сте во состојба на негирање. Одбивате да ја прифатите реалноста дека вие и љубовта на вашиот живот повеќе не сте заедно.

Барате нешто да направите, некој начин да му дадете до знаење на бившиот како навистина се чувствувате занив.

Едноставно не можете да прифатите дека е готово. Со секоја грамка од вашето битие се надевате дека можете да ја спасите врската, дури и на сметка на сопствената разумност. Го одложувате тагувањето поради крајот на врската затоа што е премногу мачно за да се соочите. Наместо тоа, вие одлучувате да се држите до нереалните очекувања дека вашата врска може да се спаси.

Ова е фаза на негирање. Го живеете животот врз основа на лажна надеж дека вие и вашиот бивши ќе се вратите заедно.

Сепак, за време на фазата на негирање, може да забележите мали моменти од следната фаза. Иако изгледа малку вознемирувачки, всушност следната фаза е нешто за славење.

Следната фаза е лудилото. Тоа е моментот кога почнувате да се ослободувате од стегите на раскинувањето.

5. Рефлексија

За време на раскинувањето доаѓа момент кога треба да размислите за врската. Што тргнало како што треба, а што не?

Бидејќи најважно е да не направите ниту една од истите грешки во следната врска.

Според моето искуство, алката што недостасува што води до повеќето прекини ups никогаш не е недостаток на комуникација или проблеми во спалната соба. Тоа е разбирање што мисли другата личност.

Ајде да се соочиме со тоа: мажите и жените го гледаат зборот поинаку, а ние сакаме различни работи од врската.

Особено многу жени едноставно не разбираат што ги тера мажитево односите (веројатно не е тоа како што мислите).

Како резултат на тоа, фазата на размислување може да биде малку збунувачка.

6. Лудило

Дали само реков дека фазата на лудило е нешто што треба да се слави?

Да, направив.

Да ве прашам:

Дали сте направиле нешто од следново или нешто слично?

  • намерно го правите вашиот поранешен партнер љубоморен флертувајќи со неговите пријатели или други луѓе?
  • пијани викајќи ги додека плачете, пазарење или емотивно уценување?
  • моли да те вратат назад?
  • правиш работи што се против твоите принципи само за да привлечеш внимание?

Според Еди Корбано, експерт во областа на закрепнувањето од раскинувањето, фазата на лудило може да се категоризира на три:

  1. сакајќи да се вратат
  2. отвраќање работи
  3. поправање работи

Еве зошто фазата на лудило е нешто за славење.

Правите глупави и необјасниви работи затоа што почнувате да прифаќате дека вие и бившиот повеќе не сте заедно. Станувате малку очајни затоа што, некаде длабоко во себе, знаете дека не можете да направите многу повеќе за да ја спасите врската.

Иако е болно и можеби се чувствувате глупаво што правите луди работи во име на љубовта , сето тоа е дел од процесот. Бидете благодарни за лудите моменти, бидејќи тие претставуваат пирсинг на илузијата дека вие и вашиот бивши сè уште сте заедно. Вие започнуватеда го прифатиме ова, длабоко во себе.

7. Лутина

Дали некој некогаш се обидел да ве натера да се чувствувате виновни затоа што сте лути?

Тие веројатно не поминувале низ раскинување во тоа време.

Како може да бидете што било но лут кога ти и наводната љубов на твојот живот се разделивте? Зошто не би се лутиле поради мачното скршено срце низ кое поминувате во моментов?

Наместо да си го негирате чувството на лутина, наместо тоа, прегрнете го.

Чувствата на гнев се почетоци на креативната моќ. Ако го прифатите и прифатите гневот, тоа ќе ве поттикне на акција.

Што се однесува до тоа каква е таа акција, тоа зависи целосно од вас. Го препорачувам бесплатниот мастерклас на Ideapod за прегрнување на вашиот внатрешен ѕвер за да научите како да го претворите вашиот гнев во моќен сојузник.

Мастеркласот ме научи дека мојот гнев е нешто што треба да се негува. Кога поминав низ раскинувањето, посакувам да си дадов повеќе дозвола да се чувствувам лут поради тоа. Тоа би ме мотивирало да правам работи во животот за да ми помогне да продолжам побрзо.

Во секој случај, поентата на гневот е дека тоа е нормална фаза од процесот на раскинување. Тоа е дел од одбранбените механизми на вашата психа против болката од она што го поминувате.

Ако чувствувате лутина, тоа е добар знак и нешто што треба да се цени. Сосема си нормален што го чувствуваш тоа.

8. Автоматски пилот

Откако ќе почувствувате лутина, може да почнете да чувствуватечувство на вкочанетост. Едноставно се чувствувате исцрпено. Емоционално исцрпени. Физички уморен.

Болката што некогаш беше во фокусот на секој циклус на мисли го отстапи местото на застој.

Ова се случува кога чувствувате комбинација на резигнација и повлекување. Оставка затоа што сега почнувате да ја прифаќате реалноста на раскинувањето. Повлекување затоа што знаете дека мора да ја поздравите болката.

Лахман опишува како се чувствува: „Се чувствувате вкочането, вкочането и нефокусирано, така што функцијата автоматски пилот ја презема за да ви помогне да го пребродите она што треба да го пребродите. Тоа е вашиот инстинкт за преживување кој започнува во брзина.“

Тоа е неверојатен увид, знаејќи дека вкочанетоста е всушност вашиот инстинкт за преживување. Ова е вашето тело што ве става во состојба која ја става болката од раскинувањето на страна за да можете да го преживеете денот.

Можете да направите многу кога сте во режим на автоматско пилотирање. Се разбира, тоа не е оптимална состојба да се биде. Веројатно не доживувате многу радост. Но, вие преживувате. Ти си овде. Продолжувате со животот.

Нема апсолутно ништо лошо во вкочанетоста.

9. Прифаќање

Фазите на вашето раскинување сега почнуваат да имаат смисла. Почнувате да разбирате што се случило и зошто.

Сè што сте издржале доведе до овој момент: конечно прифаќате дека треба да го пуштите бившиот да си оди.

Во моментов на прифаќање, се чувствувате амногу подобро. Како што вели Корбано, сè уште не сте „сосема надвор од шумата, но има значително олеснување“. „Разбирливо е ако се земе предвид дека поголемиот дел од емоционалните превирања се предизвикани од мачниот процес на претерано размислување и внатрешниот конфликт на нивното враќање. Овој конфликт главно е решен до оваа фаза.“

10. Тагување

Сега кога сте поминале низ лутина и лудило и почнавте да го прифаќате она што се случува, можете да почнете да си дозволите правилно да го тагувате крајот на врската.

Според психологот Дебора Л. . И со текот на времето, вашиот поглед природно ќе се смени: од „Морам да покажам дека сум достоен партнер за неа/него“ до „Можам да го вратам сопственото чувство за вредност“. Тагата е она што ве ослободува од јамата на очајот“.

Ова е можеби најклучната фаза од раскинувањето. Тоа е почетниот процес на отпуштање.

Изгубивте нешто толку важно за вас. Дозволено е да тагувате за тоа.

11. Признание

Не мора да се чувствувате подложени на раскинувањето. Напротив, почнувате да гледате дека навистина излегло нешто добро.

Почнавте да го цените времето што го имате за себе, да ги исполнувате вашите потреби и да сфатите што сакате за вашиот живот од сега па натаму.

Ти си
Billy Crawford
Billy Crawford
Били Крафорд е искусен писател и блогер со повеќе од една деценија искуство во оваа област. Тој има страст да бара и споделува иновативни и практични идеи кои можат да им помогнат на поединците и бизнисите да ги подобрат своите животи и операции. Неговото пишување се карактеризира со уникатен спој на креативност, увид и хумор, што го прави неговиот блог привлечно и просветлувачко читање. Експертизата на Били опфаќа широк спектар на теми, вклучувајќи бизнис, технологија, начин на живот и личен развој. Тој е исто така посветен патник, откако посетил над 20 земји и се повеќе. Кога не пишува или не глобтротира, Били ужива да спортува, да слуша музика и да поминува време со семејството и пријателите.